VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Paieška

     Nacionalinė sveikatos taryba (toliau – Taryba), analizuodama Lietuvos gyventojų sveikatos rodiklius, ne kartą pažymėjo, kad lėtinių neinfekcinių ligų paplitimas bei mirtingumas nuo šių ligų šalyje yra didesnis nei daugelio kitų Europos Sąjungos šalių vidurkis. Naujoje Europos sveikatos politikoje ,,Sveikata 2020“, kuri yra sveikatos ir gerovės politika, numatyti keturi veiklos prioritetai paliečia integruotas, tarpdisciplinines ir tarpsektorines poveikio priemones į visus sveikatą įtakojančius veiksnius ir yra gairės Lietuvai ir kitoms Europos šalims, siekiančioms geresnės jų gyventojų sveikatos. Visuotinės sveikos gyvensenos realizavimas – vienas didžiausių iššūkių kiekvienai valstybei ir šiame procese svarbus vaidmuo tenka darbdavio institucijai. Įrodyta, jog darbuotojų sveikatos stiprinimas yra ekonomiškai naudingas darbdaviui (pvz. sumažėjus nuostoliams dėl nebuvimo darbe, kiekvieno į sveikatos stiprinimą darbe investuoto euro rentabilumas siekia 2,5–4,8 euro). Lietuvoje taip pat yra geros praktikos pavyzdžių, kai darbdavių diegiamos sveikatą stiprinančios priemonės, programos, duoda teigiamus rezultatus.

     Taigi Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo įmonių/organizacijų konkursą „Dėdlē sveikiausi par vėsa rajuona 2015“.

     Tikslas – įvertinti bei pagerinti įmonės/organizacijos darbuotojų sveikatą, renkant „Sveikiausią metų įmonę/organizaciją“. T.y. formuojant darbuotojų žinias ir įgūdžius, didinant jų motyvaciją rūpintis savo pilnaverte mityba, skatinant tinkamą jų fizinį aktyvumą, kurti sveiką gyvenseną palaikančią darbo aplinką bei taip gerinti darbuotojų sveikatą, įmonės/organizacijos mikroklimatą ir darbo našumą.

Konkurso eiga:

     Konkursas prasidėjo balandžio mėnesį ir jame dalyvauti užsiregistravo 12 įstaigų, kurios varžėsi dviejose kategorijose. Iš viso per visas įstaigas konkurse dalyvavo 190 darbuotojų. Pirmoje kategorijoje iki 10 darbuotojų varžėsi:

Ubiškės pagrindinė mokykla;
Atviras Telšių jaunimo centras;
Telšių visuomenės sveikatos centras;
Buožėnų mokykla darželis;
Nevarėnų pagrindinė mokykla;
Telšių socialinių paslaugų centras;

Antroje kategorijoje iki 20 darbuotojų varžėsi:

Lopšelis darželis „Mastis“;
Lopšelis darželis „Berželis“;
Lopšelis darželis „Saulutė“;
Telšių „Ateities“ pagrindinė mokykla;
Telšių „Atžalyno“ pagrindinė mokykla;
Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.

     Prasidėjus konkursui į kiekvieną įstaigą vyko visuomenės sveikatos specialistai, svėrė su segmentinės kūno sudėties analizatoriumi, matavo apimtis, vertino fizinio aktyvumo lygį, tyrė bendro cholesterolio kiekį kraujyje, įvertino darbuotojų mitybos ir poilsio įpročius ir kaip darbovietėje yra stiprinama darbuotojų sveikata. Po šio vertinimo pradėta vykdyti sveikatinimo programa ir visuomenės sveikatos specialistai nuolatos lankydamiesi įstaigose mokė mankštos pratimų kuriuos galima atlikti darbo vietoje, mokė akių mankštos pratimų, teikė informaciją apie sveikatą, vandens vartojimą, sveiką mitybą, fizinį aktyvumą, organizavo relaksacijos seansus, suteikė specialų fizinio aktyvumo inventorių siekiant suaktyvinti kraujotaką ir pagerinti širdies darbą, kiekvienam dalyviui buvo suteiktos asmenines rekomendacijos ir iškelti tikslai siekiant optimaliai geriausių sveikatos rodiklių. Po keturių savaičių sveikatinimo programos diegimo darbovietėse kiekvieną savaitę vykdavo:

1. Informacijos apie sveikatą teikimas: mityba, fizinis aktyvumas, bendrieji sveikatos klausimai (informacijos teikimo būdas: „Kolega-kolegai“).
2. Vandens vartojimo pertraukėlių organizavimas: Komandos organizuoja vandens gėrimo pertraukėlės taip, kad kiekvienas komandos narys per darbo dieną išgertų po 6 stiklines vandens (6 pertraukėlės).
3. Fizinio aktyvumo vertinimas su VSB žingsniamačiais arba naudojant kitas išmaniąsias technologijas (mobiliųjų telefonų programėles): Kiekvienas komandos narys stengiasi per dieną padaryti 10 000 žingsnelių, komandos nariai kontroliuoja vienas kito fizinį aktyvumą.
4. Mankštos darbo vietoje organizavimas. Grupinė mankšta kiekvieną dieną po 30 min.: Komandos apmokytos visuomenės sveikatos specialistų savarankiškai kasdien mankštinasi grupinėje mankštoje.
5. Mankštos darbo vietoje organizavimas. Individuali mankšta, su „PowerBall“ treniruokliu, siekiant suaktyvinti kraujotaką: Komandos savarankiškai kasdien mankštinasi su visuomenės sveikatos biuro suteiktu specialiu inventoriumi. Principas „Iš kolegos – kolegai“.
6. Atsipalaidavimo seanso organizavimas (30 min. kartą savaitėje): Komandos kartą savaitėje organizuoja atsipalaidavimo seansą, kurio metu yra klausomasi gydytojo - psichoterapeuto Aido Giedraičio sukurto relaksacinio seanso įrašo.

    Po to, kai prasidėjo konkursas, praėjus 5 mėnesiams, buvo atlikti pakartotiniai/tarpiniai darbuotojų ir įstaigos vertinimai ir dalyviams buvo pateikta informacija apie pasiektus pokyčius. Po darbuotojų pakartotinio įvertinimo, visuomenės sveikatos specialistai iš naujo diegė įstaigose, per tiek laiko jau truputį prislopusią, sveikatinimo programą ir lankėsi pas konkurso dalyvius teikdami įvairią informaciją.

Konkurso pabaiga ir pasiekti rezultatai:

    Po pakartotinio patikrinimo praėjus dar 4 mėnesiams įstaigose buvo atlikti galutiniai sveikatos rodiklių vertinimai ir išanalizuota pasikeitusi situacija. Po surinktų duomenų vertinimo paaiškėjo, kad pilnai programą baigė ir sveikatos rodiklius pakeitė 155 dalyviai. Tačiau ne visi iš jų pagerino sveikatos rodiklius. 59,4 procento dalyvių pagerino visus sveikatos rodiklius, o 40,6 procento dalyvių sveikatos rodiklių nepakeitė, liko tokie kokie ir buvo arba net truputį pablogino. Tačiau reikia džiaugtis tuo, kad dalyviai nenustojo vykdyti programą ir supranta, kad kai kurie turi tikrai rimtų sveikatos problemų ir taip greitai sveikatos rodiklių nepagerins, tad Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuota sveikatinimo programa suteikė žinių ir noro pagerinti sveikatą ir „užvedė“ ant tinkamo kelio.

Apdovanojimų ceremonija:

    Gruodžio 4 dieną visų konkurse dalyvavusių įstaigų atstovai rinkosi VŠĮ „Asmens tobulėjimo centro Džiugo kalnas“ patalpose, kur susirinkusiems buvo paskelbti konkurso rezultatai ir apdovanoti prizininkai bei visi konkurso dalyviai. Visoms konkurse dalyvavusiom įstaigoms buvo įteiktos specialios lentelės kuriose pažymėta, kad „Šioje įstaigoje yra rūpinamasi darbuotojų sveikata“, taip pat buvo įteiktos padėkos dovanos, tai burokėlių, morkų, pastarnokų ir kt. sveikuoliški rankų darbo daržovių traškučiai. Nugalėtojams atiteko speciali lentelė kurioje pažymėta, kad ši įstaiga yra „Dėdlē sveikiausia par vėsa rajuona 2015“, o taip pat abonementai lankytis baseine ir pagrindinis prizas, tai sulčiaspaudė ir vaisių krepšelis pirmam sulčių spaudimui.

    Po Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktoriaus sveikinimo žodžio buvo paskelbti konkurso nugalėtojai, kuriais kategorijoje iki 10 darbuotojų tapo Buožėnų pagrindinės mokyklos komanda ir 3 labiausiai iš visų komandos narių sveikatos rodiklius pagerinę darbuotojai: Elvyra Noreikienė, Sandra Jonušienė ir Ernesta Radzevičienė. Kategorijoje iki 20 darbuotojų nugalėtojais tapo Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas ir 4 labiausiai iš visų komandos narių pagerinę sveikatos rodiklius: Saulius Žilius, Erikas Volskis, Karolis Šulcas ir Gintautas Kėras. Po apdovanojimų su susirinkusiais sveikatos klausimais kalbėjosi jogos mokytojas, Telšių rajono tarybos narys, sveikatos ir socialiniu reikalų komiteto narys,Všį asmens tobulėjimo centro "Džiugo kalnas" direktorius Remigijus Juška. Apdovanojimų ceremonijos dalyviams koncertavo grupė „Litroll“ iš Telšių ir visi vaišinosi sveikuoliška vakariene ir dalinosi įspūdžiais bei patarimais kaip kiekvienoje iš dalyvavusių įstaigų vyko konkursas ir su kokiais sunkumais susidūrė.


Sveikiname labiausiai pasistengusias konkurso komandoms, visiems linkime neprarasti noro gyventi sveikai nes „Sveikata – pats didžiausias žmogaus turtas“.

 

Renginio akimirkos: 

Dėmesio!

Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.